Blog

W jaki sposób karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

Najważniejsze zasady przygotowywania mleka modyfikowanego

Gdy chcemy przygotować mleko modyfikowane Bebilon profutura 2 (https://www.bee.pl/bebilon-profutura-2-mleko-nastepne-po-6-miesiacu-800-g_p1156680.html) to musimy użyć przegotowanej wody źródlanej czy też naturalnej wody mineralnej. Po otwarciu butelką z wodą, która jest przeznaczona do przygotowywania mieszanki wykorzystajmy w ciągu dwudziestu czterech godzin od otworzenia danej butelki. Wodę butelkowaną należy przechowywać w chłodnym oraz zaciemnionym miejscu i gotujmy bezpośrednio przed samym użyciu.

Nie używajmy do przygotowania mleka modyfikowanego wody ze studni z uwagi na bardzo duże ryzyko jej zanieczyszczenia azotanami oraz azotynami z gruntowych wód. Należy także bezwzględnie przestrzegać sposobu przygotowania. Dotyczy to bezpośrednio temperatury wody, do której dodamy proszek, a także proporcji wody oraz proszku. Do wody wsypmy dokładnie tyle modyfikowanego mleka, ile konkretnie zaleca producent. Miarka nie powinna być ani niepełna, ani ubita, ani też kopiasta. Jeśli dodamy zbyt mało proszku, to dziecko otrzyma pokarm niepełnowartościowy, co prowadzić może do niedożywienia, jeśli zbyt dużo – to pojawić się mogą kłopoty z trawieniem, biegunką, kolką czy też zaparciami. Zwiększamy tym samym także ryzyko wystąpienia u dziecka otyłości oraz możemy obciążyć nadmiernie jego nerki. Pamiętajmy także, aby nie gotować modyfikowanego mleka, ponieważ temperatura za wysoka pozbawi je znacznej części witamin.

Sposób karmienia modyfikowanym mlekiem

Na pewno karmienie butelką naśladować powinno karmienie piersią, a więc najważniejszy jest bliski kontakt matki z dzieckiem. Tak jak bezpośrednio przy karmieniu piersią, niezmiernie ważna jest pozycja właściwa. Do karmienia wybierzmy miejsce zaciszne. Główka niemowlęcia opiera się powinna na zgięciu naszego łokcia, a jego ciało powinno się znajdować na naszym przedramieniu. Możemy także karmić niemowlę, które leży w nosidełku. Najważniejsze jest to, aby dziecko było w półleżącej pozycji, a więc główkę miało nieco wyżej niż tułów, co zapobiegnie ulewaniu.

Podczas karmienia butelką smoczek zawsze powinien być wypełniony mlekiem. Wszystko po to, aby dopuścić do połykania powietrza, ponieważ może to być jedną z przyczyn pojawienia się kolki.

Aby dziecko prawidłowo ssało oraz mogło najeść się, przez smoczek przepływać powinna odpowiednia ilość pokarmu. Możemy także sprawdzić, odwracając do góry dnem butelkę. Powinno z niej wypłynąć kilka kropel. Odpowiednie tempo to jedna kropla na sekundę, a po chwilce już nic.

 

Kiedy się poleca karmienie modyfikowanym mlekiem?

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Oczywiście najkorzystniejsze dla naszych dzieci jest ich karmienie wyłącznie piersią w pierwszych sześciu miesiącach życia. Jednak to, czy oraz jak długo będziemy karmić piersią, zależy głównie od nas samych. W pewnych sytuacjach wprowadzenie mleka modyfikowanego Bebilon profutura 2 może zostać zalecone przez lekarza.

Przeciwwskazania medyczne do karmienia piersią są w zasadzie nieliczne oraz zdarzają się rzadko wyjątkowo. Karmienie piersią możliwie jest, nawet gdy mama jest przeziębiona, ma infekcję dróg oddechowych czy też grypę – wystarczy jeśli wówczas do karmienia założymy maseczkę, aby swojego dziecka w żadnym wypadku nie zarazić. Zdarzają się jednak także takie sytuacje, kiedy z karmienia piersią musimy zrezygnować. O czym mowa?

Jest to choroba dziecka. Niektóre choroby wrodzone czy też rzadkie, w których mleko matczyne nasila objawy, na przykład niedobór laktazy czy też galaktozemia. Choroby te powodują niezdolność trawienia laktozy z mleka. Kolejną sytuacją jest choroba matki. W pewnych przypadkach pokarm kobiety zagrażać może zdrowiu dziecka. Do tychże chorób należą nieleczona gruźlica, czynna gruźlica, AIDS, HIV, zakażenie wirusami, które powodują białaczkę czy też chłoniaka. Ostatnim przypadkiem jest przyjmowanie co po niektórych lekarstw przez matkę karmiącą. Są to jednak jedynie nieliczne przypadku.

Jeśli musimy przez krótki czas czy też jednorazowo przyjąć lekarstwo, na przykład lek na przeziębienie na grypę czy też lek przeciwbólowy, odciągnijmy mleko przed zażyciem bezpośrednim leku i podać je dziecku. Pokarm, który zawierać może lek, odciągnijmy i wylejmy. Zapytajmy jednak dla pewności lekarza, przez jaki konkretnie czas nie powinnyśmy karmić piersią z powodu zażycia tego leku.

Kiedy nie zaleca się przerwania karmienia piersią?


W pewnych przypadkach decyzję o samym zaprzestaniu karmienia piersią podejmuje się w sposób indywidualny. Odbywa się to po konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak, kiedy dziecko jest bardzo chore i po prostu nie ma siły na ssanie czy też z różnych powodów nie może ssać. Może się tak stać z powodu rozszczepu podniebienia. Kłopoty ze ssaniem mogą również mieć dzieci, które przyszły o wiele za wcześniej na świat. Co jak co, ale naprawdę są to informacje, które nam się przydadzą. Nie podlega to wątpliwości. Najczęściej informacje te otrzymamy od lekarza pediatry. Musimy mieć do niego zaufanie i traktować niczym autorytet.

 

Jak przejść z karmienia piersią na modyfikowane mleko?

Mleko mamy – niezastąpiony pokarm

Bez dwóch zdań karmienie piersią jest czasem wyjątkowym w życiu każdej mamy. W okresie tym pomiędzy matką a dzieckiem tworzy się przepiękna więź, a do tego poczucie bliskości oraz bezpieczeństwa. Mleko mamy to najlepszy pokarm dla takiego małego organizmu.

Karmienie piersią jest sposobem możliwie najlepszym żywienia niemowląt oraz noworodków. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają karmienie wyłączne piersią przez sześciu pierwszych miesięcy życia, a następnie kontynuację jego przy rozszerzaniu jednoczesnym diety naszego dziecka. Nie został ustalony moment, w którym mamy powinna swoje niemowlę karmić piersią. W zasadzie to jest to zależne od niej samej, jak i także dziecka. Jednak bywa, że kobieta nie może lub też nie chce po prostu kontynuować karmienia piersią. Może to być między innymi spowodowane między innymi indywidualną decyzją lub też przyczynami zdrowotnymi.

Zmiana sposoby karmienia dziecka to bardzo ważna decyzja

Sam moment odstawienia niemowlęcia od piersi poważnie należy przemyśleć oraz dobrze się przygotować do tego. Mleko mamy z uwagi na swoje działanie wyjątkowe jest wzorem w zasadzie niedoścignionym. Jego składu unikalnego nie da się odtworzyć w pełni. Dlatego też wybierając następne mleko jak Bebilon profutura 2 ze sklepu bee.pl, należy wybrać takie, którego sama formuła opracowana została przez ekspertów. Oczywiście w oparciu o wszelkie badania nad bezpośrednim składem mleka matki.

Wybór następnego mleka z całą pewnością powinniśmy skonsultować z lekarzem pediatrą. Dobry specjalista nam podpowie, który dokładnie produkt będzie dla niemowlęcia odpowiedni, aby spełniał jego poszczególne żywieniowe potrzeby.

Najważniejsze zasady

Kolejnym niezmiernie bardzo ważnym krokiem jest zarówno wybór oraz do tego zakup niezbędnych akcesoriów do karmienia. Mowa tutaj o podgrzewaczu, butelce, smoczkach oraz koniecznie sterylizatorze. Warto także zadbać, aby samo przejście z karmienia piersią na karmienie modyfikowanym mlekiem wydłużyć w czasie. Możliwie najlepszą metodą jest oswajanie powolne dziecka z całkiem nową sytuacją. Przydatne okazać się może zastąpienie jednego karmienia piersią dziennie właśnie karmieniem butelką z mlekiem naturalnym. Następnym krokiem, aby niemowlę poznało smak swojego następnego mleka, będzie zastąpienie pokarmu mamy modyfikowanym mlekiem. Odpowiednie podejście jest tutaj najważniejsze. Nie bójmy się także podpytać o szczegóły lekarza pediatrę.